«

»

Zakup nieruchomości – Od stycznia 10% wkładu!

Jędrzej Przybylski

Jędrzej Przybylski

Z początkiem stycznia 2014 roku weszła w życie rekomendacja S3 Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Opisuje ona między innymi jakiego wkładu własnego powinny wymagać banki od klienta podczas kredytowania zakupu nieruchomości. Zgodnie z jej treścią od stycznia 2014 roku banki wymagają minimum 5% wkładu własnego, a od stycznia 2015 roku wymagać będą aż 10%. Jest to spora zmiana zważywszy, że jeszcze w 2013 roku klienci mogli ubiegać się o finansowanie na 100% kupowanej nieruchomości, a do tego do kwoty kredytu dokładano jeszcze koszty około kredytowe np. w postaci prowizji bankowej za udzielenie kredytu. Oznacza to, że wskaźnik LTV (z ang. Load to Value) takich transakcji mógł wynieść przykładowo 102% przy założeniu, że klient nie miał wkładu własnego, a do kredytu doliczono prowizję w wysokości 2%.

Na chwilę obecną (czyli do końca grudnia 2014) przywołany wcześniej wskaźnik LTV wynieść może maksymalnie 95%. Należy to rozumieć w ten sposób, że klient wnosi 5% wkładu własnego w transakcję oraz gotówkowo opłaca wszystkie inne koszty bankowe takie jak prowizja bądź różnego rodzaju ubezpieczenia. Klienci, którzy nie są przygotowani na wniesienie w transakcję większej ilości gotówki mają coraz mniej czasu aby zrealizować transakcję na starych zasadach. Nie znamy jeszcze oficjalnego stanowiska poszczególnych banków w jaki sposób będą tą zmianę interpretować, z doświadczenia jednak przypuszczamy, że aby być objętym dotychczasowymi regulacjami klienci będą musieli najpóźniej do 31.12.2014 złożyć w banku kompletny wniosek kredytowy. Należy tu mieć na uwadze jeszcze czynnik ludzki. W końcówce grudnia pracownicy banków również korzystają z urlopów. Aby być spokojnym dobrze byłoby przesunąć tę datę o około 2 tygodnie i spróbować złożyć wniosek do połowy grudnia. Żeby złożyć w banku kompletny wniosek o kredyt klienci muszą mieć już podpisaną umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. Możemy z tego wywnioskować, że jeśli ktoś nie ma jeszcze wybranego domu, działki lub mieszkania, które chce kupić, a chce wnieść w transakcję tylko 5% wkładu własnego to ma niecały miesiąc na znalezienie nieruchomości. To dużo i mało. Wszystko zależeć będzie od intensywności poszukiwań.

Wnioski nasuwają się jednak same. Jeśli chcemy skorzystać z możliwości skredytowania 95% wartości nieruchomości powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z agentem nieruchomości oraz doradcą finansowym.

Jędrzej Przybylski
Doradca Finansowy Expander Direct

Oferty sprzedaży nieruchomości:

312 znaleziono. Strona 1 of 45. Sortuj: Cena Metraż
Poprzednia
Następna

 • Atrakcyjne i przestronne 3-pokojowe mieszkanie na nowym osiedlu 19/JG/22
 • Atrakcyjne i przestronne 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 61,20 m2 z dużym balkonem o pow. 12 m2, położone na wysokim parterze w niskim dwukondygnacyjnym bloku z 2017 roku zlokalizowanym na nowym os. Zacisze w Zalasewie (gm. Swarzędz). W cenie mieszkania piwnica! Mieszkanie zaprojektowane z pomysłem, wykończone wysokiej klasy materiałami, pełne wyposażenie kuchenne wraz ze sprzętem AGD.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 369.000 zł
  Metraż: 61.50 m2
  Liczba pokoi: 3
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
 • Przestronny dom na wynajem dla pracowników. Zalasewo. 19/JG/3n
 • Przestronny dom przeznaczony na wynajem, skierowany do firm: jako hotel dla pracowników, odświeżony wewnątrz. Ogrzewanie gazowe, zamontowany jest kocioł grzewczy. Cena najmu dotyczy zakwaterowania ok. 20 osób, 500 zł/osoba (w ofercie cena wynajmu przeliczona została dla 10 osób). Przestronnych 6 pokoi, na parterze łazienka z WC, możliwość wykonania dodatkowego WC. Dom o pow. ok. 160 m2 z ogrodem w Zalasewie, położony w bardzo dobrej lokalizacji! Doskonałe miejsce jako hotel dla pracowników!
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 5.000 zł
  Metraż: 160 m2
  Liczba pokoi: 6
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
 • Mieszkanie 3-pokojowe z dużym potencjałem, Poznań - Winogrady. 20/ES/7
 • Trzypokojowe mieszkanie na poznańskich Winogradach na osiedlu „Pod Lipami” o powierzchni 47.60m2. Położone w pięknej, zielonej dzielnicy, skąd niedaleko jest do Centrum Poznania. Osiedle to jest wspaniałym miejscem zarówno dla młodej pary jak i dla rodzin z dziećmi. Choć samo osiedle jest raczej spokojną okolicą, to szczególne umiejscowienie pozwala na prowadzenie bardzo intensywnego życia sportowego i towarzyskiego. W promieniu 600 metrów znajdują się 4 przedszkola, szkoła podstawowa o profilu sportowym oraz żłobek!
  Lokalizacja nieruchomości: Poznań
  Cena: 325.000 zł
  Metraż: 47.60 m2
  Liczba pokoi: 3
  Opiekun oferty: Eliza Szczepaniak tel. 790-412-405
 • Przestronne 3-pokojowe mieszkanie gotowe do wprowadzenia. Swarzędz. 20/ES/6
 • Na sprzedaż trzypokojowe mieszkanie na osiedlu Kościuszkowców w Swarzędzu, na trzecim piętrze czteropiętrowego bloku. Mieszkanie położone w otoczonej zielenią okolicy. W bliskim sąsiedztwie tereny zielone i rekreacyjne, ścieżki spacerowe, rowerowe, jezioro swarzędzkie, siłownia na powietrzu oraz place zabaw. Mieszkanie jest bardzo przestronne o powierzchni 64m2. Mieszkanie może służyć do zamieszkania, lub jako inwestycja pod wynajem. Stan mieszkania bardzo dobry, gotowy do przejęcia i wprowadzenia "od zaraz".
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 319.000 zł
  Metraż: 64 m2
  Liczba pokoi: 3
  Opiekun oferty: Eliza Szczepaniak tel. 790-412-405
 • Mieszkanie trzypokojowe w atrakcyjnej lokalizacji w Śremie. 20/ES/5
 • Na sprzedaż atrakcyjne 3-pokojowe mieszkanie z potencjałem o powierzchni 58 m2, położone na trzecim piętrze w czteropiętrowym budynku zlokalizowanym w centrum miasta na ul. Poznańskiej w Śremie. Niebywałym atutem nieruchomości jest zarówno sąsiedztwo malowniczego Jeziora Grzymisławskiego i rozległych terenów zielonych i rekreacyjnych, ścieżki spacerowe i rowerowe oraz dostępność do pełnej infrastruktury miejskiej. Lokalizacja ceniona przez rodziny z dziećmi jak i pary.
  Lokalizacja nieruchomości: Śrem i okolice
  Cena: 230.000 zł
  Metraż: 58 m2
  Liczba pokoi: 3
  Opiekun oferty: Eliza Szczepaniak tel. 790-412-405
 • Przestronne, nowoczesne 3-pokojowe mieszkanie w Bninie k. Kórnika. 20/ES/4
 • Atrakcyjne, nowoczesne 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 69.20 m2 z przestronnym salonem wraz z aneksem kuchennym, dwoma sypialniami i balkonem zlokalizowane na pierwszym piętrze w dwupiętrowym budynku mieszkalnym w Bninie k. Kórnika. Dodatkowym atutem jest bardzo duża piwnica o powierzchni 16m2. Mieszkanie zaprojektowane jest w nowoczesnym i niepowtarzalnym stylu, po generalnym remoncie, wykończone wysokiej klasy materiałami.
  Lokalizacja nieruchomości: Kórnik i okolice
  Cena: 399.000 zł
  Metraż: 69.20 m2
  Liczba pokoi: 3
  Opiekun oferty: Eliza Szczepaniak tel. 790-412-405
 • Część kamienicy: mieszkanie, sklep i pom. przynależne w centrum Swarzędza 19/JG/27
 • Zapraszam do zapoznania się z ofertą sprzedaży części kamienicy położonej na płycie rynku w Swarzędzu: atrakcyjne i przestronne 3-pokojowe mieszkanie o powierzchni 106 m2, sklep/punkt handlowo usługowy o powierzchni 65 m2, pomieszczenia gospodarcze: warsztat, piwnice o powierzchni ok. 10 m2 i 15 m2. Powierzchnia całości stanowi ok. 230 m2.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 739.000 zł
  Metraż: 230 m2
  Liczba pokoi: 3
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
312 znaleziono. Strona 1 of 45. Sortuj: Cena Metraż
Poprzednia
Następna