«

»

Zakup nieruchomości – Od stycznia 10% wkładu!

Jędrzej Przybylski

Jędrzej Przybylski

Z początkiem stycznia 2014 roku weszła w życie rekomendacja S3 Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Opisuje ona między innymi jakiego wkładu własnego powinny wymagać banki od klienta podczas kredytowania zakupu nieruchomości. Zgodnie z jej treścią od stycznia 2014 roku banki wymagają minimum 5% wkładu własnego, a od stycznia 2015 roku wymagać będą aż 10%. Jest to spora zmiana zważywszy, że jeszcze w 2013 roku klienci mogli ubiegać się o finansowanie na 100% kupowanej nieruchomości, a do tego do kwoty kredytu dokładano jeszcze koszty około kredytowe np. w postaci prowizji bankowej za udzielenie kredytu. Oznacza to, że wskaźnik LTV (z ang. Load to Value) takich transakcji mógł wynieść przykładowo 102% przy założeniu, że klient nie miał wkładu własnego, a do kredytu doliczono prowizję w wysokości 2%.

Na chwilę obecną (czyli do końca grudnia 2014) przywołany wcześniej wskaźnik LTV wynieść może maksymalnie 95%. Należy to rozumieć w ten sposób, że klient wnosi 5% wkładu własnego w transakcję oraz gotówkowo opłaca wszystkie inne koszty bankowe takie jak prowizja bądź różnego rodzaju ubezpieczenia. Klienci, którzy nie są przygotowani na wniesienie w transakcję większej ilości gotówki mają coraz mniej czasu aby zrealizować transakcję na starych zasadach. Nie znamy jeszcze oficjalnego stanowiska poszczególnych banków w jaki sposób będą tą zmianę interpretować, z doświadczenia jednak przypuszczamy, że aby być objętym dotychczasowymi regulacjami klienci będą musieli najpóźniej do 31.12.2014 złożyć w banku kompletny wniosek kredytowy. Należy tu mieć na uwadze jeszcze czynnik ludzki. W końcówce grudnia pracownicy banków również korzystają z urlopów. Aby być spokojnym dobrze byłoby przesunąć tę datę o około 2 tygodnie i spróbować złożyć wniosek do połowy grudnia. Żeby złożyć w banku kompletny wniosek o kredyt klienci muszą mieć już podpisaną umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. Możemy z tego wywnioskować, że jeśli ktoś nie ma jeszcze wybranego domu, działki lub mieszkania, które chce kupić, a chce wnieść w transakcję tylko 5% wkładu własnego to ma niecały miesiąc na znalezienie nieruchomości. To dużo i mało. Wszystko zależeć będzie od intensywności poszukiwań.

Wnioski nasuwają się jednak same. Jeśli chcemy skorzystać z możliwości skredytowania 95% wartości nieruchomości powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z agentem nieruchomości oraz doradcą finansowym.

Jędrzej Przybylski
Doradca Finansowy Expander Direct

Oferty sprzedaży nieruchomości:

298 znaleziono. Strona 1 of 43. Sortuj: Cena Metraż
Poprzednia
Następna

 • Bardzo gustownie urządzony segment szeregowca w nowej części Zalasewa! 17/JG/19
 • Serdecznie zapraszam do zapoznania się z ofertą sprzedaży bardzo gustownie urządzonego dwupiętrowego domu w zabudowie szeregowej – środkowy segment (rok budowy: 2004) o pow. ok. 220 m2, z garażem o pow. ok. 25 m2, nie wymagający żadnych nakładów remontowych z optymalną działką 200 m2 i miejscami postojowymi na froncie, z zagospodarowanym ogrodem, położonym w bardzo pożądanej lokalizacji w nowej części Zalasewa, bardzo blisko Swarzędza.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 749.000 zł
  Metraż: 220 m2
  Liczba pokoi: 6
  Opiekun oferty: Marzena Cieloszyk tel. 531-313-333
 • Duża działka ze stawkiem w Kobylnikach gm. Rokietnica. 17/JG/18
 • Duża działka ze stawkiem o pow. 8 600 m2 przeznaczona pod tereny mieszkaniowe zgodnie ze studium miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego Gminy Rokietnica. Nieruchomość położona jest w okolicy nowo pobudowanej zabudowy willowej i jednorodzinnej.
  Lokalizacja nieruchomości: inna
  Cena: 1.032.000 zł
  Metraż: 8.600 m2
  Opiekun oferty: Marzena Cieloszyk tel. 531-313-333
 • Dom wolnostojący z możliwością własnej aranżacji. Kostrzyn Wlkp. 17/TP/1
 • Parterowy, z możliwością wykorzystania poddasza dom pozwalający na tym etapie, na wybór materiałów do wykończenia wnętrza. Wykonanie pełne do listopada br.. – w tym czasie położenie „pozbruk”-u, wykończenie tarasów. Dobry dojazd do Poznania drogą dwupasmową 92, bądź S-5. W najbliższym otoczeniu lasy – grzybowe i tereny zielone sprzyjające aktywnemu spędzaniu wolnego czasu.
  Lokalizacja nieruchomości: Kostrzyn i okolice
  Cena: 359.000 zł
  Metraż: 97 m2
  Liczba pokoi: 4
  Opiekun oferty: Tomasz Pawlik tel. 790-419-405
 • Lokal handlowy o pow. 74 m2 w ścisłym centrum Swarzędza. 17/JG/WK
 • Lokal handlowy o pow. 74 m2 usytuowany w budynku użytkowym położonym w ścisłym centrum Swarzędza! Doskonałe miejsce na prowadzenie działalności gospodarczej. Lokal jest w pełni wyposażony: meble sklepowe, asortyment, monitoring, kasy fiskalne – gotowy do przejęcia biznesu.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 260.000 zł
  Metraż: 74 m2
  Liczba pokoi: 4
  Opiekun oferty: Marzena Cieloszyk tel. 531-313-333
 • Nowoczesny, ekskluzywny i przestronny dom w bardzo dobrej lokalizacji w Gortatowie. 17/JG/17
 • Nowoczesny, ekskluzywny i przestronny dom o pow. 142,2 m2 (rok budowy: 2016) z garażem dwustanowiskowym o pow. 31,44 m2 oraz dużym zadaszonym tarasem o pow. ok. 35 m2, zbudowany i wykończony z najwyższej klasy materiałów, nie wymagający żadnych nakładów remontowych z pięknie zagospodarowaną działką o pow. 1000 m2, gwarantującą komfort i intymność, położonym w przepięknej okolicy Gortatowa
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 1.200.000 zł
  Metraż: 142 m2
  Liczba pokoi: 4
  Opiekun oferty: Marzena Cieloszyk tel. 531-313-333
 • Na wynajem lokal użytkowy idealny pod biuro w ścisłym centrum Swarzędza. 17/JG/3n
 • Atrakcyjna oferta wynajmu lokalu użytkowego o pow. ok. 37 m2, składającego się z pomieszczenia głównego, korytarza oraz WC z pomieszczeniem gospodarczym, usytuowanego na parterze budynku, położonego w ścisłym centrum Swarzędza. Idealna propozycja pod biuro dla firmy, biuro rachunkowe, finansowe, ubezpieczenia, księgowe, kancelarie itp. Czytelna lokalizacja, blisko komunikacji miejskiej i pełnej infrastruktury: poczta, urząd i inne. ATRAKCYJNA CENA!
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 1.000 zł
  Metraż: 37 m2
  Liczba pokoi: 2
  Opiekun oferty: Marzena Cieloszyk tel. 531-313-333
 • Na wynajem całkowicie wyposażone mieszkanie w centrum Swarzędza. 2017/JG/4n
 • Na wynajem atrakcyjne 2-pokojowe mieszkanie o powierzchni ok. 60 m2 (po podłodze), ok. 45 (pow. użytkowa), położone na drugim piętrze w niskim dwupiętrowym budynku zlokalizowanym na osiedlu Mielżyńskiego w Swarzędzu. Mieszkanie urządzone z pomysłem, wykończone wysokiej klasy materiałami, wyposażone we wszystkie meble, nawet te wolnostojące, nie wymaga żadnych wkładów finansowych przy wprowadzaniu.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 1.450 zł
  Metraż: 60 m2
  Liczba pokoi: 2
  Opiekun oferty: Marzena Cieloszyk tel. 531-313-333
298 znaleziono. Strona 1 of 43. Sortuj: Cena Metraż
Poprzednia
Następna