«

»

Zakup nieruchomości – Od stycznia 10% wkładu!

Jędrzej Przybylski

Jędrzej Przybylski

Z początkiem stycznia 2014 roku weszła w życie rekomendacja S3 Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Opisuje ona między innymi jakiego wkładu własnego powinny wymagać banki od klienta podczas kredytowania zakupu nieruchomości. Zgodnie z jej treścią od stycznia 2014 roku banki wymagają minimum 5% wkładu własnego, a od stycznia 2015 roku wymagać będą aż 10%. Jest to spora zmiana zważywszy, że jeszcze w 2013 roku klienci mogli ubiegać się o finansowanie na 100% kupowanej nieruchomości, a do tego do kwoty kredytu dokładano jeszcze koszty około kredytowe np. w postaci prowizji bankowej za udzielenie kredytu. Oznacza to, że wskaźnik LTV (z ang. Load to Value) takich transakcji mógł wynieść przykładowo 102% przy założeniu, że klient nie miał wkładu własnego, a do kredytu doliczono prowizję w wysokości 2%.

Na chwilę obecną (czyli do końca grudnia 2014) przywołany wcześniej wskaźnik LTV wynieść może maksymalnie 95%. Należy to rozumieć w ten sposób, że klient wnosi 5% wkładu własnego w transakcję oraz gotówkowo opłaca wszystkie inne koszty bankowe takie jak prowizja bądź różnego rodzaju ubezpieczenia. Klienci, którzy nie są przygotowani na wniesienie w transakcję większej ilości gotówki mają coraz mniej czasu aby zrealizować transakcję na starych zasadach. Nie znamy jeszcze oficjalnego stanowiska poszczególnych banków w jaki sposób będą tą zmianę interpretować, z doświadczenia jednak przypuszczamy, że aby być objętym dotychczasowymi regulacjami klienci będą musieli najpóźniej do 31.12.2014 złożyć w banku kompletny wniosek kredytowy. Należy tu mieć na uwadze jeszcze czynnik ludzki. W końcówce grudnia pracownicy banków również korzystają z urlopów. Aby być spokojnym dobrze byłoby przesunąć tę datę o około 2 tygodnie i spróbować złożyć wniosek do połowy grudnia. Żeby złożyć w banku kompletny wniosek o kredyt klienci muszą mieć już podpisaną umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. Możemy z tego wywnioskować, że jeśli ktoś nie ma jeszcze wybranego domu, działki lub mieszkania, które chce kupić, a chce wnieść w transakcję tylko 5% wkładu własnego to ma niecały miesiąc na znalezienie nieruchomości. To dużo i mało. Wszystko zależeć będzie od intensywności poszukiwań.

Wnioski nasuwają się jednak same. Jeśli chcemy skorzystać z możliwości skredytowania 95% wartości nieruchomości powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z agentem nieruchomości oraz doradcą finansowym.

Jędrzej Przybylski
Doradca Finansowy Expander Direct

Oferty sprzedaży nieruchomości:

276 znaleziono. Strona 1 of 40. Sortuj: Cena Metraż
Poprzednia
Następna

 • Funkcjonalny dom wolnostojący z częścią inwestycjna pod usługi lub wynajem - Poznań, Antoninek. 17/DP/1
 • Funkcjonalny dom jednorodzinny (przystosowanego do zamieszkania przez dwie rodziny - oddzielne media), z częścią usługową na parterze oraz garażem w bryle o powierzchni całkowitej ok. 270 m2 (w tym ok. 230 m2 powierzchni użytkowej) położony w Poznaniu, w zielonej dzielnicy Antoninek - jednym z najbardziej pożądanych miejsc w okolicy. Nieruchomość posadowiona jest na działce o powierzchni 731 m2, w cichej i spokojnej okolicy, blisko lasu i terenów rekreacyjnych
  Lokalizacja nieruchomości: Poznań
  Cena: 870.000 zł
  Metraż: 230 m2
  Liczba pokoi: 8
  Opiekun oferty: Danuta Pepeta tel. 790-402-405
 • Ładne, przestronne 3 pokojowe mieszkanie w centrum Swarzędza. 18/JG/0
 • Ładne, przestronne 3 pokojowe mieszkanie o pow. 63,30 m2 usytuowane na 4 piętrze w 4 kondygnacyjnym bloku w doskonałej lokalizacji w centrum Swarzędza – os. Dąbrowszczaków, z pełną infrastrukturą pod ręką. Świetne miejsce nie tylko dla młodej rodziny. Przestronny duży pokój, 2 sypialnie, osobna kuchnia, korytarze (jeden duży, drugi mniejszy z zabudowanymi szafami) oraz łazienka i WC.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 239.000 zł
  Metraż: 63.30 m2
  Liczba pokoi: 3
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
 • Działka budowlana o pow. 1043 m2, położona w Gowarzewie gm. Kleszczewo. 17/KO/11
 • Działki budowlana o pow. 756 m2, położona w Gowarzewie gm. Kleszczewo zaledwie 10km 12min. od granic Poznania, w spokojnej i cichej części miejscowości. Teren objętym miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, zabudowa mieszkaniowa. W najbliższej otoczeniu znajdują się tereny zielone i rekreacyjne, gotowe do aktywnego spędzania wolnego czasu.
  Lokalizacja nieruchomości: Kleszczewo i okolice
  Cena: 167.000 zł
  Metraż: 756 m2
  Opiekun oferty: Krzysztof Ostrowski tel. 790-894-405
 • Mieszkanie z tarasem i ogrodem, okolice Środy Wielkopolskiej. 18/TP/IC
 • Ładny, komfortowo zaprojektowany dom, z ogrodem, wkomponowany w śliczne osiedle.. Usytuowanie w Dominowie tj. na granicy trzech powiatów pozwala łatwo dojechać do Poznania, Wrześni i Środy Wlkp. Położenie w czystym ekologicznie rejonie, pozbawionym jakiegokolwiek przemysłu, a do tego w cenie nieosiągalnej dla innych inwestycji. Dom znajduje się w zabudowie szeregowej, na dwóch kondygnacjach.
  Lokalizacja nieruchomości: Środa Wielkopolska i okolice
  Cena: 195.000 zł
  Metraż: 74.70 m2
  Liczba pokoi: 4
  Opiekun oferty: Tomasz Pawlik tel. 790-419-405
 • REZERWACJA! Nowoczesne 3 pokojowe mieszkanie z w centrum Swarzędza w atrakcyjnej cenie! 17/JG/30
 • Nowocześnie urządzone, bardzo zadbane i niewymagające żadnego remontu 3-pokojowe mieszkanie o pow. 65,10 m2 z osobną kuchnią, z dużym balkonem oraz piwnicą, zlokalizowanego na 3 piętrze na os. Cegielskiego w Swarzędzu, w atrakcyjnej cenie! Mieszkanie znajduje się w środkowej lokalizacji budynku – bardzo ciepłe. W okolicy jest pełna infrastruktura miejska: znajdują się bloki mieszkalne, place zabaw, szkoły, sklepy, markety, apteki, punkty gastronomiczne i inne usługowe.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 315.000 zł
  Metraż: 65.10 m2
  Liczba pokoi: 3
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
 • Mieszkanie z tarasem i ogrodem, okolice Środy Wielkopolskiej. 18/TP/IC
 • Ładne mieszkanie dające komfort domu, gdzie duży ogród z wygodnym tarasem, pozwala mieszkać i wypoczywać. Usytuowanie w Dominowie tj. na granicy trzech powiatów pozwala łatwo dojechać do Poznania, Wrześni i Środy Wlkp. Położenie w czystym ekologicznie rejonie, pozbawionym jakiegokolwiek przemysłu, a do tego w cenie nieosiągalnej dla innych inwestycji.
  Lokalizacja nieruchomości: Środa Wielkopolska i okolice
  Cena: 139.000 zł
  Metraż: 50 m2
  Liczba pokoi: 2
  Opiekun oferty: Tomasz Pawlik tel. 790-419-405
 • REZERWACJA! Nieprzeciętne, urokliwe 2 pokoje w znakomitej lokalizacji.18/DP/5
 • Atrakcyjna oferta sprzedaży funkcjonalnego, ergonomicznego 2 pokojowego mieszkania o powierzchni 42,65 m2, położonego na wysokim parterze niskiego bloku z cegły z 2002r. Budynek zlokalizowany jest na os. Działyńskiego w Swarzędzu, w doskonałej lokalizacji dla ludzi młodych oraz osób starszych, ceniących sobie zarówno ciszę i spokój, jak i bliskość centrum miasta.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 249.000 zł
  Metraż: 42.65 m2
  Liczba pokoi: 2
  Opiekun oferty: Danuta Pepeta tel. 790-402-405
276 znaleziono. Strona 1 of 40. Sortuj: Cena Metraż
Poprzednia
Następna