«

»

Zakup nieruchomości – Od stycznia 10% wkładu!

Jędrzej Przybylski

Jędrzej Przybylski

Z początkiem stycznia 2014 roku weszła w życie rekomendacja S3 Komisji Nadzoru Finansowego dotycząca dobrych praktyk w zakresie zarządzania ekspozycjami kredytowymi zabezpieczonymi hipotecznie. Opisuje ona między innymi jakiego wkładu własnego powinny wymagać banki od klienta podczas kredytowania zakupu nieruchomości. Zgodnie z jej treścią od stycznia 2014 roku banki wymagają minimum 5% wkładu własnego, a od stycznia 2015 roku wymagać będą aż 10%. Jest to spora zmiana zważywszy, że jeszcze w 2013 roku klienci mogli ubiegać się o finansowanie na 100% kupowanej nieruchomości, a do tego do kwoty kredytu dokładano jeszcze koszty około kredytowe np. w postaci prowizji bankowej za udzielenie kredytu. Oznacza to, że wskaźnik LTV (z ang. Load to Value) takich transakcji mógł wynieść przykładowo 102% przy założeniu, że klient nie miał wkładu własnego, a do kredytu doliczono prowizję w wysokości 2%.

Na chwilę obecną (czyli do końca grudnia 2014) przywołany wcześniej wskaźnik LTV wynieść może maksymalnie 95%. Należy to rozumieć w ten sposób, że klient wnosi 5% wkładu własnego w transakcję oraz gotówkowo opłaca wszystkie inne koszty bankowe takie jak prowizja bądź różnego rodzaju ubezpieczenia. Klienci, którzy nie są przygotowani na wniesienie w transakcję większej ilości gotówki mają coraz mniej czasu aby zrealizować transakcję na starych zasadach. Nie znamy jeszcze oficjalnego stanowiska poszczególnych banków w jaki sposób będą tą zmianę interpretować, z doświadczenia jednak przypuszczamy, że aby być objętym dotychczasowymi regulacjami klienci będą musieli najpóźniej do 31.12.2014 złożyć w banku kompletny wniosek kredytowy. Należy tu mieć na uwadze jeszcze czynnik ludzki. W końcówce grudnia pracownicy banków również korzystają z urlopów. Aby być spokojnym dobrze byłoby przesunąć tę datę o około 2 tygodnie i spróbować złożyć wniosek do połowy grudnia. Żeby złożyć w banku kompletny wniosek o kredyt klienci muszą mieć już podpisaną umowę przedwstępną na zakup nieruchomości. Możemy z tego wywnioskować, że jeśli ktoś nie ma jeszcze wybranego domu, działki lub mieszkania, które chce kupić, a chce wnieść w transakcję tylko 5% wkładu własnego to ma niecały miesiąc na znalezienie nieruchomości. To dużo i mało. Wszystko zależeć będzie od intensywności poszukiwań.

Wnioski nasuwają się jednak same. Jeśli chcemy skorzystać z możliwości skredytowania 95% wartości nieruchomości powinniśmy niezwłocznie skontaktować się z agentem nieruchomości oraz doradcą finansowym.

Jędrzej Przybylski
Doradca Finansowy Expander Direct

Oferty sprzedaży nieruchomości:

287 znaleziono. Strona 1 of 41. Sortuj: Cena Metraż
Poprzednia
Następna

 • Lokal usługowo - biurowy na sprzedaż w Zalasewie, atrakcyjna cena! 19/JG/PB
 • Lokal usługowo - biurowy na sprzedaż zlokalizowany w nowopowstałym biurowcu usługowym w centrum Zalasewa w bardzo atrakcyjnej cenie! Doskonały na różnego rodzaju usługi, biura i sklepy. Położony przy jednej z głównych dróg. Jest to idealna propozycja dla prowadzenia działalności gospodarczej. Bardzo dogodna lokalizacja.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 185.991 zł
  Metraż: 32.63 m2
  Liczba pokoi: 1
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
 • Mieszkanie z garażem i działką rekreacyjną w atrakcyjnej cenie 19/JG/AT
 • Dwupokojowe mieszkanie o pow. ok. 50 m2, z garażem i działką rekreacyjną o pow. ok. 500 m2 w atrakcyjnej cenie, położone w miejscowości Wierzonka, na terenie gminy Swarzędz. Do mieszkania przynależy duża piwnica o pow. ok. 16 m2. Blok został dodatkowo ocieplony oraz została wykonana nowa elewacja w jasnych odcieniach szarości w 2019 r.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 185.000 zł
  Metraż: 50 m2
  Liczba pokoi: 2
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
 • Ładne, zadbane 2 pokojowe mieszkanie w centrum Swarzędza. 19/JG/23
 • Ładne, zadbane 2 pokojowe mieszkanie o pow. 42,20 m2 usytuowane na 4 piętrze w 4 kondygnacyjnym bloku w doskonałej lokalizacji w centrum Swarzędza – os. Czwartaków, z pełną infrastrukturą pod ręką. Świetne miejsce nie tylko dla młodej rodziny ale również dla jednej osoby. Przestronny duży pokój, 1 sypialnia, osobna kuchnia, korytarz (z 3-drzwiową garderobianą szafą) oraz łazienka i WC.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 210.000 zł
  Metraż: 42.40 m2
  Liczba pokoi: 2
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
 • Dwustanowiskowy garaż na sprzedaż ul. Serdeczna Zalasewo. 19/DP/JG
 • Na sprzedaż dwustanowiskowy garaż o pow. 34,40 m2 usytuowany w bloku na nowym osiedlu w Zalasewie, przy ul. Serdecznej. Wymiary garażu: - długość 11 mb, - szerokość 3,30 mb, - szerokość na wjeździe 2,86 mb. W garażu doprowadzony jest prąd i oświetlenie. Jednoskrzydłowa brama garażowa zaciągana w górę. Istnieje możliwość montażu automatyki do bramy elektrycznej.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 69.000 zł
  Metraż: 34.40 m2
  Liczba pokoi: 2
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
 • Mieszkanie 2 pok. gotowe do wprowadzenia. Swarzędz, Centrum. 19/KO/7
 • Oferta sprzedaży mieszkania na osiedlu Czwartaków Swarzędzu, na czwartym piętrze dziesięciopiętrowego bloku z windą lat osiemdziesiątych. Mieszkanie może służyć do zamieszkania, lub jako inwestycja pod wynajem. Stan mieszkania bardzo dobry, gotowy do przejęcia i wprowadzenia "od zaraz". Mieszkanie zlokalizowane w sercu starej części Swarzędza, z doskonałym dostępem do pełnej infrastruktury i terenów zielonych, w linii prostej do Jeziora Swarzędzkiego ok. 500m, niepodważalny atut dla osób lubiących aktywnie spędzać czas wolny. W najbliższym otoczeniu znajdują się sklepy, punkty usługowe, placówki edukacyjne, przystanki.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 249.000 zł
  Metraż: 49 m2
  Liczba pokoi: 2
  Opiekun oferty: Krzysztof Ostrowski tel. 790-894-405
 • Nowoczesny parterowy przestronny dom pod klucz! 19/JG/19
 • Nowoczesne parterowe domy w zabudowie dwulokalowej, bogato wykończone pod klucz! Domy o pow. ok. 112 m2 położone na działce o pow. 1410 m2 (każda część domu dysponuje po 705 m2 działki) w czytelnej, zacisznej lokalizacji w miejscowości Siekierki Wielkie, w dobrej cenie!
  Lokalizacja nieruchomości: Kostrzyn i okolice
  Cena: 609.900 zł
  Metraż: 112 m2
  Liczba pokoi: 4
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
 • Przepięknie urządzona kawalerka w doskonałej lokalizacji. Swarzędz. 19/JG/DP
 • dwupiętrowego bloku z cegły z 2005r. Budynek zlokalizowany jest w Swarzędzu na os. Promykowym, w kameralnej okolicy z łatwym dostępem do pełnej infrastruktury. Lokal urządzony w bardzo wysokim standardzie, nowocześnie i z klasą, nie wymaga żadnych nakładów finansowych. Wolne od zaraz.
  Lokalizacja nieruchomości: Swarzędz i okolice
  Cena: 244.000 zł
  Metraż: 34.21 m2
  Liczba pokoi: 1
  Opiekun oferty: Joanna Górska tel. 531-313-333
287 znaleziono. Strona 1 of 41. Sortuj: Cena Metraż
Poprzednia
Następna