«

Zmiany w programie „Mieszkanie dla Młodych” – rynek wtórny, wyższe dopłaty i inne przyjazne przepisy weszły w życie!

mdm

Początek września był nie tylko wyjątkowym dniem rozpoczęcia roku szkolnego czy akademickiego dla uczniów i studentów, ale również ważnym przełomem dla wszystkich młodych osób, poszukujących lub planujących zakup nieruchomości. 1 września weszły bowiem w życie nowe regulacje dotyczące rządowego programu Mieszkanie dla Młodych. Oznaczają one większą szansę na zakup pierwszego mieszkania dla osób nie posiadających zdolności kredytowej, większe ulgi dla rodzin wielodzietnych, większe metraże oraz możliwość zakupu mieszkania na rynku wtórnym, a nie tylko na pierwotnym jak to było do tej pory.

Program Mieszkanie dla Młodych na rynku pierwotnym cieszył się dużym zainteresowaniem kredytobiorców. Mieszkania naszych partnerów biznesowych budowane w Zalasewie sprzedawaliśmy w naprawdę ekspresowym tempie. Pakiet rozwiązań, jaki zawiera nowelizacja ustawy jeszcze bardziej poszerza grono naszych potencjalnych klientów, dlatego spodziewamy się wzrostu zainteresowania oferowanych przez nas nieruchomości oraz kredytów hipotecznych MdM – dostępnych dzięki współpracy z naszym doradcą kredytowym Jędrzejem Przybylskim z firmy Expander.

Najważniejsze zmiany dotyczą następujących nieruchomości:
” nowo wybudowane mieszkania i domy na rynku pierwotnym,
– mieszkania i domy na rynku wtórnym,
– mieszkania i domy powstałe w wyniku adaptacji i przebudowy,
– dofinansowanie wkładu własnego będzie także dostępne dla członków spółdzielni mieszkaniowej, którzy podpiszą z nią umowę na budowę mieszkania i na tej podstawie wniosą wkład budowlany do spółdzielni w celu uzyskania prawa własności mieszkania.”
Rozszerzona została również grupa osób, które mogą zostać objęte Programem: osoby nie posiadające zdolności kredytowej mogą skorzystać z programu wraz z dowolną, wskazaną przez nich osobą, a nie jak było to do tej pory z członkiem najbliższej rodziny. Zmiana ta dotyczy jednak jedynie wspólnego przystąpienia do kredytu, właścicielem nadal pozostać musi małżeństwo bądź singiel.

Nowelizacja ustawy znosi także niektóre ograniczenia wobec rodzin wielodzietnych. W przypadku rodzin wychowujących trójkę i więcej dzieci zniesiony został obowiązek „pierwszego zamieszkania”. Oznacza to, że mogą one w momencie ubiegania się o kredyt MDM być właścicielami innej nieruchomości i starać się o większe lokum, by poprawić swoją jakość i komfort życia. Inne zmiany dla rodzin wielodzietnych to m.in. zniesiony limit wieku, co oznacza że z pomocy będą mogły skorzystać osoby które przekroczyły 35. rok życia, a także zwiększenie powierzchni lokali mieszkalnych objętych dopłatą z 50 do 65 m2.

Zwiększona została również wysokość finansowania wkładu własnego aż do 30%, która będzie zależna od liczby dzieci wychowywanych w rodzinie ubiegającej się o kredyt i będzie obliczana następująco:
” 10 proc. tzw. wartości odtworzeniowej – dla osób i rodzin bezdzietnych,
– 15 proc. tzw. wartości odtworzeniowej – dla osób i rodzin z jednym dzieckiem,
– 20 proc. tzw. wartości odtworzeniowej – dla osób i rodzin z dwójką dzieci (teraz 15 proc.),
– 30 proc. tzw. wartości odtworzeniowej – dla wychowujących co najmniej troje dzieci (obecnie 20 proc.)”

Limity jakich nie może przekraczać cena za m2 mieszkania na rynku wtórnym w naszej ofercie:
– Poznań – 4 847,40 zł/m2,
– gminy bezpośrednio sąsiadujące z Poznaniem – 4 126,68 zł/m2,
– pozostałe miasta – 3 438,90 zł/m2.

Zapraszamy do skorzystania z naszej oferty pośrednictwa sprzedaży/zakupu nieruchomości oraz pomocy w uzyskaniu jak najbardziej korzystnego kredytu hipotecznego w programie MDM dzięki profesjonalnemu doradcy, który indywidualnie dobierze odpowiednią ofertę do potrzeb danego klienta. Jesteśmy na bieżąco!

Danuta Pepeta